Kristallipesa

Esileht / Ehete hooldus

Ehete hooldus

Kristallipesa käsitööehted on valmistatud ehtsatest poolvääriskividest ja erinevatest väärismetallidest, peamiselt 925 prooviga hõbedast. Selleks, et tunda ehete võlust rõõmu aastakümneid, on oluline ka nende vastav hoidmine.

Vaatamata näilisele tugevusele, on kristallid võrdlemisi õrnad ning eeldavad vastavat ümberkäimist. Kristallidega ehted ei ole kukkumis- või põrutuskindlad ning kivid võivad  tugevama löögi all paratamatult mõraneda. Sellest tulenevalt on soovitatav eemaldada ehted suuremateks koristus- ja aiatöödeks või jõutrenni tegemiseks. Samuti võivad kristallide ja väärismetallidega reageerida erinevad kemikaalid, mis sisalduvad näiteks kosmeetikatoodetes, parfüümides ja puhastusvahendites. Ehkki tavaline vesi kristallpinda reeglina ei kahjusta (v.a mõne erandiga, nt seleniit), võivad seda teha vees sisalduvad erinevad soolad ja muud ühendid. Ehetega ei soovitata seega käia kuumas vannis või saunas, samuti kiirendab metall- ja kivipinna  tuhmumist basseinivees sisalduv kloor ja soolane merevesi. Suvel soovitatakse ehteid hoida varjus kõrvetava päikese eest. Muul ajal või transportimisel on soovitav hoiustada ehteid õhukindlas karbis või ka sametkotis. Vältimaks hõõrdumist, tasub ehteid hoida üksteisest ja muudest metallidest eraldi.

 

      

Igapäevane hool

Igapäevaselt tasub tähelepanu pöörata eelkõige ehete külgepanemisele ja eemaldamisele. 

Kristallmanusega sõrmuseid ei ole soovitav tõmmata kivist, vaid ainult sõrmuse raami osast. Nii ei tule kivi lahti ega hakka pesas loksuma. 

Kõrvarõngaste kinitamisel ja äravõtmisel ei tasu konksu üleliia painutada. Inglise lukuga konksude kõrvapanemisel annab õigest sulgumisest märku klõps, mis kinnitab mehhanismi lukustumist. Konksu avamiseks tuleb kinni hoida kõrvarõnga eespoolelt ning tõsta kergelt läbi kõrvalesta käivat osa ülespoole, kuni lukk avaneb. Kõrvarõngastel, millel on allapoole avanev vedrumehhanismiga sulgur, ei tohi sulgurit suruda avamiseks kaugemale sellest, milleni ta ise vabalt liigub. Väärismetallid, eriti hõbe, on pehmed ja võivad kergesti painduda. 

Kummiga käevõrude eemaldamiseks ja äravõtmiseks tuleb ehe rullida üle labakäe laiema osa rahulikult ja sujuvalt, ilma käevõru ebavajaliku või järsu venitamiseta. Ka muudes toimetustes tuleb jälgida, et käevõru ei venitataks ilma põhjuseta.
Alustuseks on aga eriti oluline aga see, et käevõru tuleb valida õiges suuruses. Sobilikus mõõdus käevõru peale-panemine ja äravõtmine on lihtne, see ei lähe katki ega pigista või loksu liigselt kandmise ajal. Käevõru kummi katkemine annab reeglina märku, et tegemist võis olla käe jaoks liialt väikese suurusega. Käevõru mõõtudest saab lähemalt lugeda SIIT. 

      

Hõbeehete hooldamine

Puhas hõbe annab ehetele nende aegumatu ilme, kuid isegi hea hoole korral on hõbeda ajapikku tumenemine tavapärane. Eelkõige hoiab hõbedat säravana selle kandmine – keha loomulikud õlid hoiavad metalli väliste mõjude eest kaitstuna ning pealmine pind ei jõua oksüdeeruda. Samas tasub meeles pidada, et hõbe ei armasta niiskust ja võib reageerida erinevate vees sisalduvate ühenditega. Pärast kokkupuudet veega tasub hõbe alati korralikult kuivatada. Kui hõbe siiski on tuhmunud või tumenenud, võib sära taastamiseks piisata selle vee ja seebiga pesemisest ja hoolikast kuivatamisest või pinna poleerimisest selleks ettenähtud lapi või muu pehme riidega. Seejuures tasub meeles pidada, et hõbe on pehme metall ja paindub kergesti. Sügavamaks puhastuseks müüakse nt juveelikauplustes ka tööstuslikke tooteid, nagu karnaubavaha, hõbeda-puhastuspastad või -vedelikud. Vastavalt igaühe juhendile kantakse vahend hõbedale lapiga või loputatakse hõbeehet vahendis üleni. Enamus  vahendite puhul soovitatakse enne lõplikku kuivatamist loputada ehet ka puhta veega. Selliste vahendite kasutamisel on ka oluline vältida nende otsest kokkupuudet kristallidega – kuna puhastusaine eemaldab hõbedalt pealmise oksüdeerunud kihi, võib sama protsess kristallpinda matistada või kahjustada. 

Meie kogemusest sobib Kristallipesa käevõrude vahedetailide puhastamiseks kõige paremini hõbedapuhastuslapp või karnaubavaha - sel moel saab metalli puhastada ilma ümberolevatele kristallidele mõju avaldamata. Kõrvarõngaste puhul on aga ka teiste vahendite kasutamine tõhus ja lihtne - ehte kristall-osast kinni hoides on hõbekonksu võimalik loputada otse kas puhastusvahendis- või pastas. 

Puhastamisteenust osutavad ka enamik juveliire oma stuudiotes. Ehkki asjatundjad seda enamasti ise ei soovita, leidub huvilistele internetis veel ohtralt näpunäiteid, kuidas taastada hõbeda läiget ka koduste vahendite abil, nagu hambapasta või sooda. 

      

Kullatud ja rodeeritud hõbeehete hooldamine

Mõne muu väärismetalliga kaetud ehete kaunimana hoidmise põhimõtted on sarnased hõbedale: neid tasub hoida kuivas; eemal erinevatest kemikaalidest, kloorist, kosmeetikast. Hoiustamiseks sobivad ideaalselt erinevad ehtekarbid ja -sametkotid, kus pind on kaitstud niiskuse ja otsese päikesevalguse eest. Ehete puhastamiseks sobib leige vesi ja nõudepesuvahend ning pehme lapp, millega pinda õrnalt poleerida. Pärast veega puhastamist tuleb ehted hoolikalt kuivatada. Selleks, et kullatud või rodeeritud pind poleerimisel maha ei kuluks, on oluline jälgida, et puhastamiseks kasutatavad vahendid (ka spetsiaalsed puhastuslapid) oleks ette nähtud just vastavale metallile. Väärismetalliga kaetud ehete puhastamisel ei soovitata kasutada hõbeda puhastamiseks mõeldud kangeid kemikaale või puhastuslappe, söövitavaid või koduseid vahendeid, nagu hambapasta, sooda jms - see võib pinda kriimustada ja muuta selle ilme sootuks kulunuks. 

Vaskehete hooldamine

Selliste vaskehete puhul, mis ei ole kombineeritud poolvääriskividega, on puhastamine võrdlemisi lihtne. Tumenenud vaskosad lahtuvad vasest ehte leotamisel vees, millesse on happelisuse saamiseks segatud sool ja sidrunimahl. Seejärel tuleb ehe kuivatada mikrofiiberlapiga, mis aitab taastada vase läike. Samuti on puhastuspasta võimalik kokku segada soodast ja sidrunimahlast. Et metallpinda mitte liialt kriimustada, hõõrutakse pasta ehtele sõrmede või mõne pehme materjaliga ning loputatakse leiges vees. Pärast tasub ehe riidega hoolikalt kuivatada. Lisaks müüakse juveelipoodides erinevate metallide puhastamiseks mõeldud puhastuslappe, mis on eriti mugavad selliste ehete puhul, mille disainis on ka vääriskivid või pärlid. Kuivõrd eelnevalt kirjeldatud meetodid sooda ja sidrunhappega võivad kristallpindu kahjustada, on spetsiaalse lapiga võimalik üle käia vaid puhastamist vajavad osad, jättes muu puutumata.