Kristallipesa

Esileht / INSPIRATSIOON / Kristallide valimine

Kristallide valimine

Kuidas valida kristalli?

Kui valikuvõimalusi on palju, võib kristalli valimine tunduda suure ettevõtmise või keerulise labürindina. Kuigi eelteadmised või süsteemne lähenemine võivad valimisel abiks olla, ei ole see vajalik – õige kristalli juurde juhatab eelkõige enda sisetunne.

Kristalli valimisel ei ole tarvidust juhinduda loogikast. Kristallipoes tõmbavad inimesi kõikvõimalikud kristallid ning küsimus ei ole niivõrd õiges kivis, vaid selles, mis on õige kivi inimese jaoks sel hetkel. Küsimus on resonantsis. Kristall võib kutsuda oma värvi, vormi, struktuuri või mustriga. Vahel ei eristagi kristalli pealtnäha miski, kuid ometi annab vaikne tunne märku, et just see kristall tuleb koju kaasa tuua.

Kristalli valimine iseendale

Kõige lihtsam on kristalli valimisel juhinduda enda intuitsioonist.

Kristalli valimisel on abiks sisemise juhatuse küsimine ja informatsiooni vastuvõtmise lubamine. See aitab luua selgust, millisel kristallil on sinu (või lähedase) jaoks kõige positiivsem mõju. Püüa end lahutada eelarvamustest ja hinnangutest ning juhinduda sellest, mis tunne sind kutsub. Hoia avatust ja vastuvõtlikkust iga kristalli suhtes.

Kristall, mis paelub sinu tähelepanu, annab märku, et on sinuga resoneerumas ja valmis koos avarduma. See on kahesuunaline protsess, milles kristall valib sinu sama palju kui sina teda. Kristallide tajumisel on palju võimalikke viise ning ükski neist pole vale. On miljon erinevat tunnete kombinatsiooni, mis selle signaali sinus äratada võivad – mõni tajub kivi soojust või jäisust, mõni kristall võib saata õrna vibratsiooni ning mõni neelab tähelepanu pelgalt enda iluga. Usalda enda sisetunnet ning seda, et sinu keha teab, millist toetust tal parasjagu vaja on.

Vahel tuleb ette olukordi, kus ka suurima soovi ja tähelepanelikkuse juures on kristalli kutset raske kuulda. See on täiesti normaalne. Kristalli valimine on individuaalne protsess. On inimesi, kellel läheb kristallidega suhestumiseks aastaid; on kristalle, millega tekib resonants vaid üksikutel ning on ka inimesi, keda kõnetab mõni uus kristall pea igal hommikul. Küll aga on oluline sinu taotlus ja soovkristalliga kontakti luua.

Alljärgnevalt on toodud mõned võimalused, mis saavad kristalli valimisel abi pakkuda.

Kirjandus – Üks võimalik viise kristallide valimisega algust teha on nende kohta lugeda. Kuigi igaühe kogemus ja kokkupuude kristalliga on ainulaadne ja kordumatu, on palju autoreid, kes oma õppetunde ja lugusid jagavad. Kristallitekstide puhul võib eriliselt meelde jääda mõne kivi avastamislugu või kristallile omistatavad spetsiifilised omadused. Samuti pakuvad mitmed teosed n-ö sümptomaatilisi soovitusi enamlevinud murede või olukordade lahendamiseks. Kristallitekstide ja -sõnumitega saad tutvuda näiteks SIIN.

Sodiaak – Üks levinumaid viise kristalli valimiseks on oma sodiaagimärgist juhindumine. Sarnaselt muudele sümbolitele, jumalatele ja tähendustele, seostatakse 12 tähtkujuga ka erinevaid kristalle, mis iga päikesemärgi all sündinuid parimal moel toetavad ja nendega harmoneeruvad. Kuivõrd selliste assotsiatsioonide näol on tegemist subjektiivsete tõlgendustega, on viited kristallide sobivusele mõnevõrra varieeruvad. Samuti tasub silmas pidada, et turul on müügil enam kui mitutsada erinevat poolvääriskivi ning looduses on neid veel rohkemgi. Seega on loetelud kristallidest, mis mõne päikesemärgiga resoneeruvad, võrdlemisi mitmekesised. Sodiaagimärkidele vastavate kristallide kohta saad lähemalt lugeda SIIN.

Pendel – Valides kristalli füüsiliselt, võib abiks olla pendel. Pendli kasutamine usutakse olevat üks võimalikke viise pääsemaks paremini ligi oma alateadvusele. Pendli esmakordsel häälestamisel tehakse selgeks, kuidas see liigub „jah-ei“ vastuste puhul. Seejärel kasutatakse pendlit mistahes kas-küsimustele vastuse saamiseks. Nii võib pendlit hoida kristalli kohal ning paluda juhatust küsimusega, kas konkreetne kristall on parasjagu toeks või vajalik.

Tšakravärvid – Üks võimalikke viise kristalli valimiseks on tšakra-värvist juhindumine.

Tšakrad on hinduismi ja budismi tantristlikes ja joogaõpetustes ning vaimsetes praktikates figureerivad väekeskused inimese peenkehas. India iidse meditsiini järgi on need peenkeha pinnal paiknevad rattakujulised pöörlevad peenmateeria keerised, mis lähtuvad füüsilise keha kindlatest punktidest ning on energiate vastuvõtu ja ülekande fookused. Iga seitsme tšakraga seostatakse kindlaid keskuseid ning värve. Analoogselt seostatakse tšakrakeskustega ka vastavat värvi kristalle.

1)    Juurtšakra ehk 1. tšakra – asub lülisamba jalamil ja on seotud punase värvi ja elemendiga maa. Seda tšakrat seostatakse ellujäämisinstinktide, turvatunde ja turvalisusega. Punast värvi kristallid on näiteks jaspis, kivistunud puu, tuliahhaat jpt.

2)    Sakraaltšakra ehk 2. tšakra – asub vahetult naba all ja on seotud oranži värvi ja vee-elemendiga. See tšakra on seondub meie emotsioonide, seksuaalsuse ja loovusega. Oranži värvi kristallid on näiteks karneool, sardoonüks, Botswana ahhaat, virsiku-seleniit jpt.

3)    Päikesepõimik ehk 3. tšakra – asub kõhu piirkonnas ja seda sümboliseerib kollane värv ja tule element. See tšakra on seotud meie isikliku võimu ja enesehinnangu tunnetusega. Kollast värvi kristallid on näiteks kaltsiit ja aragoniit.

4)    Südametšakra ehk 4. tšakra – paikneb rindkere keskel ning seda sümboliseerib roheline värv. Tšakrat seostatakse võimega armastada ja olla armastatud ning kaastundlik. Südametšakra ühendab alumisi ja ülemisi tšakraid, mis kujutavad vastavalt materiaalsust ja vaimsust. Rohelised kristallid on mh aventuriin, akvamariin, amasoniit, malahhiit, diopsiid jpt.

5)    Kurgutšakra ehk 5. tšakra – seondub sinise värvi ja heliga ning võimega suhelda ja end väljendada. Sinised kristallid on mh türkiis, aragoniit, apatiit jpt.

6)    Kulmutšakra ehk kolmanda silma tšakra ehk 6. tšakra – selle sümboolne värvus on violetne, indigosinine või sügavsinine ning seda seostatakse visuaalse teadvusega ning selgusega intuitiivsel tasandil. Sügavsinised kristallid on näiteks asuriit ja apatiit.

7)    Kroontšakra ehk 7. tšakra – paikneb pealae tipus või sellest kõrgemal ning seda sümboliseerib valge või lilla värvus. Tšakra on seotud sisemise tarkusega ja keha surmaga. Selles tšakras paikneb valge piisk ehk virgumismeel, mis on meheliku energia olemus. Lillad kristallid on mh ametüst, tšaroiit, sugiliit jpt.

 

Kristalli valimine kellelegi teisele

Kristalli valimine kellelegi teisele ei erine kuigivõrd endale valimisest. Kristall kingitakse sageli sooviga kellelegi rõõmu ja abi pakkuda. Nii tasub esmapilgul läbi mõelda praktilised kaalutlused – kas kingisaaja on ehtekandja? On tal kindlad värvid, mida ta eelistab? Kas talle võiks meeldida mõni kodudisaini element?

Liikudes edasi konkreetse kristalli valimise juurde, saab eelkõige juhinduda enda intuitsioonist. Kristalli valimine kellelegi teisele ei eelda kingisaaja mõtete lugemist või tema soovide identifitseerimist. Samaväärselt oluline on see, mida sina soovid oma kingiga adressaadile jagada. Kristall on tähendusrikas ja püha kingitus, mis peegeldab kõrvaltvaataja arusaama sellest, mis võiks lähedast praegusel hetkel parimal võimalikul moel toetada. Häälestades enda sisetunde vastavale taotlusele, annab ka õige kristall endast märku. Soovi korral pakuvad täiendavat abi eelpoolkirjeldatud meetodid, näiteks kristalli valimine sodiaagimärgi või kirjanduse toel.