Kristallipesa

Esileht / Kristallide hooldamine

Kristallide hooldamine

Kristallide hooldamine

Kristallide hooldamiseks, puhastamiseks või ka laadimiseks nimetatakse kristalli energia (taas)ühildamist ja joondamist oma taotluste ja visioonidega. Tegemist on individuaalse protsessiga, mille vajalikkuse mõõdupuuks on üksnes igaühe isiklik tunnetus ja soov selle praktiseerimiseks. Mõne jaoks on kristallide laadimine rutiinne praktika; teisele ei pruugi kristallide energeetilise puhastamise vajadus endast kunagi märku anda ning piisab üksnes nende väliselt puhtana hoidmisest ja tolmust pühkimisest.

Kristallide puhastamiseks võib tõuke anda näiteks enda unistuste ja sihtide või elukorralduse muutumine, mille tõttu tekib soov kristalli ümberprogrammeerimiseks. Samuti võib puhastamise soovi ajendada tõsiasi, et kristall puutub kokku ka paljude teiste inimeste taotluste, unistuste ja lootustega – seda nii selle kaevandamisallikast omanikuni jõudmisel, aga ka näiteks omaniku enda kodus või töökohas.

Kristallide puhastamisel ei ole õigeid ega valesid viise ega kindlaid reegleid, kui sageli peaks seda tegema. Kõige parem on juhinduda oma intuitsioonist ning mida kauem mõne kristalliga tööd teha, seda selgemaks muutub ka tunnetus puhastamise vajalikkusest. Nii on kristallide energeetilise puhastamise näol tegemist meditatiivse ning tunnetusliku praktikaga, mille suurem eesmärk on enda taotluste, tunnete ja emotsioonide (ümber)hindamine, sõnastamine ja manifesteerimine.

      

Alljärgnevalt on kirjeldatud mõningaid võimalusi kristallide puhastamiseks ja laadimiseks.

Puhastamine veega – aseta kristall puhtasse vette ning sõnasta taotlus selle vabastamiseks kõigest, mis ei teeni sinu kõrgemat hüve. Selleks sobib nii tavaline kraanivesi, aga ka vihmasabin, allika-või jõevool või veega täidetud anum. Hiljem kuivata kristall hoolikalt pehme riidega.

Puhastamine Maaga – aseta kristall maapinnale, näiteks mullale, samblavaibale, taimele, selle juurele või kännule, ning sõnasta endale sobilik taotlus kristalli laadimiseks Maa energiaga. See meetod on ajendatud uskumusest, et nii jõuab kristall uuesti ühendusse oma allikaga – looduse ja maaga. Hiljem loputa kristall vajadusel veega ning kuivata pehme riidega.

Puhastamine suitsu või leegiga – süüta viiruk, salvei, palo santo puupird või küünal ning aseta kristall tekkiva suitsuvihu alla. Sõnasta enda afirmatsioonid ja taotlus kristalli puhastamiseks kõigest, mis ei teeni sinu kõrgemat hüve. Suitsutamine on üks iidsemaid puhastamisviise, mida kasutatakse paljudes kultuurides erinevate esemete ja ruumide negatiivsest energiast vabastamiseks.

Puhastamine päikese- või kuuvalgusega – aseta kristall loodusliku valgusvihu ette ning sõnasta endale sobilik taotlus selle laadimiseks.

Puhastamine teiste kristallidega – aseta kristall laadimisalusele (näiteks seleniidist või mäekristallist kobarale või plaadile), selle kõrvale või sellega ühte kotti. Sõnasta endale sobilik taotlus kristalli vabastamiseks kõigest endale soovimatust ja selle taaslaadimiseks.

Puhastamine heli ja Sõnaga – usutakse, et heli ja selle vibratsiooni sagedus aitab lõhkuda kristallidesse lukustunud energiat ning taastada selle harmoonia. Heli võib luua mitmel viisil, näiteks häälimise või laulmise,  aga ka (Tiibeti) helikausside, kongi või muu instrumendi abil. Erinevate allikate kohaselt on kõige tõhusam, kui heli on Elav, st selles hetkes loodud. Ühes heliga mõtesta enda taotlus kristalli(de) laadimiseks.

Puhastamine hingeõhuga – võta kristall enda kätte, sõnasta enda taotlused ja kavatsused ning puhu kristallile sügavalt ja jõuliselt (justkui ebavajalikku minema puhudes) peale.

      

Ehkki kõik eelnimetatud puhastamismeetodid on samaväärselt tulemuslikud, tasub alati arvesse võtta ka konkreetse kristalli eripära. Kui kvartskristallid (nt mäekristall, roosa kvarts, ametüst, ahhaat jpt) on välistele mõjutustele võrdlemisi vastupidavad, siis leidub ka poorsemaid ja pehmemaid kristalle, millele kokkupuude veega ei sobi. Sellisteks on näiteks seleniit, türkiis, apofülliit, tselestiit, apatiit, haliit, asuriit, malahhiit, püriit jt. Erksa värvitooniga kristallide puhul (sh toonitud kristallid) tuleb silmas pidada, et pikaaegne päikesevalgus võib kristalli värvust pleegitada ning nende asetamine otsese päikese alla võiks olla limiteeritud. Kristallide puhastamisel suitsuga tuleb mõistagi jälgida erinevaid tuleohutusnõudeid ning siseruumides võib olla vajalik tube hiljem tuulutada.

Samuti tasub erinevate puhastamismeetodite vahel valimisel arvesse võtta puhastatavate kristallide hulka. Kui eesmärgiks on ühe kindla kristalli puhastamine ja laadimine, on kõik eelkirjeldatud protsessid võrdlemisi lihtsad (näiteks kristalli paigutamine teisele kristallile, selle veega puhastamine või sellele puhumine). Kui on aga soov puhastada paljusid kristalle üheaegselt (ning kui kristallikogu on juba arvestatavalt rikkalik), võib mõistlikum ja ajasäästlikum olla nende laadimine näiteks suitsuga (käies salveitõrviku või viirukiga läbi erinevad toad) või heliga, mis kandub korraga kõikide kristallideni.

Kõige olulisem on aga meeles pidada, et me ei tee tööd mitte üksnes kristalli, vaid eelkõige iseendaga. Kristallide puhastamine lubab meil sõnastada enda soove ning vabastada rahumeelselt ja sihipäraselt energiaid, mis ei ole meie kavatsustega enam kooskõlas. Seega on taoliste praktikate suurem eesmärk edendada teadlikumat lähenemist endale ja meid ümbritsevale Maailmale.