Kristallipesa

Esileht / JASPIS

JASPIS

Jaspis

My physical vitality, emotional balance, personal integrity, and enjoyment of life grow even stronger.”[1]

Kvartsi rühma kuuluvat läbipaistmatut jaspist leidub enim punase, pruuni, lillaka, kollase ja rohelisena. Mineraal on tihti mitmevärviline ja erimustriline – seda võivad katta kirjud laigud, jooned ja sõõrid. Just seetõttu on jaspisel palju erinevaid vorme, millest osa on nimetuse saanud loodusest, teised aga kaevandamispiirkonna, looma, värvuse või avastaja järgi. Jaspise kristalligrupi tuntuimad esindajad on verekivi ehk heliotroop, mookaiit, piltjaspis, rüoliit ehk vihmametsajaspis, ookeanijaspis, eldariit ehk kambaba jaspis, dalmaatsiajaspis, sebrajaspis, unakiit, Picasso jaspis jpt.

Tähendades täpilist või tähnilist kivi, on jaspis nime saanud kreeka (íaspis) või pärsia (ysam) keelest.[2] Jaspis oli kasutusel mitmetes iidsetes tsivilisatsioonides – kivi nime päritolu jälgi pidi minnes on selle mainimisi avastatud veel araabia, aserbaidžaani, pärsia, heebrea ja assüüria keeles.[3] 4. ja 5. sajandil eKr kasutati Hindustani poolsaarel rohelist jaspist arhailiste puuride tegemisel; pronksiaegsel Kreeta saarel ca 1800. aastal eKr tehti jaspisest templeid. Seda peeti pühaks ja kaitsvaks kiviks, mida kandsid nii šamaanid, preestrid kui kuningad. Vana-Egiptuses graveeriti jaspistele sümboleid “Surnute raamatust” ja maeti koos muumiatega, et kindlustada läbipääs surmajärgsesse maailma.[4] Põlisameeriklastele oli jaspis “vihmatooja” ja uute alguste kivi.[5] Ka tänapäeval väärtustatakse jaspist on eriilmelise välimuse tõttu ehte- ja dekoratiivkunstis.

Oma maalähedase energiaga esindab jaspis turvatunnet, tugevust ja tervist. Jaspis soodustab meelekindlust ja julgustab olema iseendaga aus.[6] Samuti on jaspis rahustav ja toetab tasakaalu leidmist, iseendaga töötamist, sisekaemust ja tervikliku enda äratamist. Jaspis tõstab teadlikkust, aidates tunnetada sidet kõikide elusolendite ja Maaga.[7] Suunates märkama enda käitumismustreid, õpetab jaspis neid pehmelt muutma.[8]

Leiukohad: Jaspis on küllaltki levinud kõikides maailma paigus. Seda kaevandatakse nii maismaalt kui ookeanidest ja jõgedest.[9] Suuremad kaevanduskohad on Indias, Venemaal, Brasiilias, Prantsusmaal ja Ameerika Ühendriikides.[10]

Keemiline koostis: SiO2[11]

Vaata jaspisest tooteid

 

    Punane jaspis kristall    Punane jaspis kristall
Ookeanijaspis kristall        Verekivi jaspis kristall 
        

[1]Minu füüsiline elujõud, emontsionaalne tasakaalukus, isiklik väärikus ja rõõm elust muutuvad aina suuremaks.“ N. Ahsian, R. Simmons. The Book of Stones. Berkeley, California: North Atlantic Books 2015.

[2] R. Duda, L. Rejl. Väike vääriskiviraamat. Praha: FINIDR 1996. Tõlge eesti keelde Sinisukk 1998, lk 106.

[3] J. Kearney. A Layman's Look At the Revelation of Jesus Christ. Lulu Press, Inc, 2018.

[4] Melody, Love Is In The Earth. Wheat Ridge, CO: Earth-Love Publishing House, 1995, lk 344-345.

[5] William T. Fernie, The Occult and Curative Powers of Precious Stones. Blauvelt, NY: Rudolph Steiner Publications, 1973, lk 199.

[6] Judy Hall, The Crystal Bible (Cincinnati, OH: Walking Stick Press, 2003), lk 154-155.

[7] Melody, Love Is In The Earth (Wheat Ridge, CO: Earth-Love Publishing House, 1995), lk 344-345.

[8] Michael Gienger, Healing Crystals (Scotland: Earthdancer Books, 2009), lk 50-53.

[9] Jasper Gemstones. Types of Jasper. Kättesaadav: [https://www.gemrockauctions.com/learn/additional-gemstone-information/jasper-gemstones].

[10] N. Ahsian, R. Simmons. The Book of Stones. Berkeley, California: North Atlantic Books 2015.

[11] R. Duda, L. Rejl. Väike vääriskiviraamat, lk 106.