Kristallipesa

Esileht / PUUAHHAAT

PUUAHHAAT

Puuahhaat

Kuigi puuahhaadil puudub tavapäraselt ahhaadile omane värvide vöötjas vahetumine, on üldlevinult aktsepteetud selle nimetamist ahhaadiks.[1] Ahhaate leidub mitmetes erineva läbipaistvusega värvitoonides.[2] Kui nn klassikaline ahhaat on hallikas, pruun või must (sageli heledamate vöötidega), kuulub ahaadi alla ka mitmeid erivärvilisi eksemplare, nagu sinine pits- või tormiahhaat, punane tuliahhaat ja kirju crazy lace ahhaat. Eripalgelise mustri tõttu on omaette nimetuse pälvinud teiste hulgas puuahhaat, aga ka näiteks täht-, korall-, dendriit-, turitella, Botswana, India ja Mehhiko ahhaat.

Puuahhaat on dentriitne ahhaat, mis on omakorda kvartsi rühma (täpsemalt kaltsedoni gruppi) kuuluv kristall. Puuahhaat sarnaneb oma põhitunnustelt ja värvitoonidelt sammalahhaadile. Ent kui sammalahhaat on läbipaistvalt läbikumav ja roheliste või pruunikate suletistega, mis kasvavad sammalt meenutava (dentriitja) mustrina,[3] siis puuahhaadi puhul on kristalli põhitoon läbipaistmatult valge.[4] Hoolimata selle nimest ei sisalda ei puu- ega sammalahhaat taimi vm orgaanikat. Taimestikku meenutav muster kasvab ahhaadis olevates mikromõrades tänu sinna sisenevatele mangaani või raua oksiididele (nn ebapuhtustele), mille värvitoon sõltub omakorda teistest selles sisalduvatest metallijääkidest (nt kroom annab kristallile rohelise tooni).[5]

Puuahhaat peidab endas iidsete metsade arukust ja maagiat – on ju ka muinasjuttudes enamik metsasid võlutud. Nii aitab puuahhaat luua tugeva sideme loodusekuningriigiga.[6] Puuahhaat loob rahuliku ümbruse nii seesmiselt kui väliselt ning innustab nautima iga hetke. See innustab jääma keskendunuks ka vaenu või segaduse aegadel ning toetab stabiilsust.[7] Kristall aitab lahustada egokeskset maailmapilti ning meenutab, et meist igaüks on osa suuremast tervikust.[8]

Keemiline koostis: SiO2[9]

Leiukohad: USA, Tšehhi, India, Island, Maroko, Brasiilia[10]

Vaata puuahhaadist tooteid

 

Puuahhaat dendriitahhaat   Puuahhaat

 


[1] N. Ahsian, R. Simmons. The Book of Stones. Dendritic/Moss Agate. Berkeley, California: North Atlantic Books 2015.

[2] R. Duda, L. Rejl. Väike vääriskiviraamat. Praha: FINIDR 1996. Tõlge eesti keelde Sinisukk 1998, lk 102.

[3] W. Schumann. Gemstones of the World. Sterling Publishing Company, Inc., 2009, lk 146.

[4] Agate Gemstone. Learning Geology 20.11.2016. Kättesaadav: http://geologylearn.blogspot.com/2016/11/agate-gemstone.html.

[5] What Is Moss Agate? Geology In. Kättesaadav: [https://www.geologyin.com/2020/02/what-is-moss-agate.html].

[6] C. Norman. Faerie Stones: An Exploration of the Folklore and Faeries Associated with Stones & Crystals. John Hunt Publishing 2018.

[7] J. Hall. Kristallide piibel. ERSEN: 2003, lk 44.

[8] F. Peschek-Böhmer, G. Schreiber. Healing Crystals and Gemstones: From Amethyst to Zircon. Konecky Konecky 2002, lk 287.

[9] Agate Gemstone. Learning Geology 20.11.2016.

[10] J. Hall. Kristallide piibel. ERSEN: 2003, lk 43.