Kristallipesa

Esileht / SELENIIT

SELENIIT

Seleniit

I am a reflection of the Divine Spirit.”[1]

Seleniit on üks kipsi kauneimaid vorme, millega nimetatakse selle kristallilist läbipaistvat, pärlja pealisläikega variatsiooni. Seleniit on saanud oma nime kreeka keelest, tähendades kuukivi (ka kuujumalanna nimi on Kreeka mütoloogias Selene[2]). Ajalooliselt on seleniiti nimetatud veel ka Maarja (Maria) klaasiks (glaciae divae Maria, Marienglass).[3] Teised tuntud kristallilised kipsi vormid, mida sageli turustatakse seleniidi nime all, on veel satiinpagu (kiuline kips), kõrberoos (liivaga segunenud, keerukas mustris esinev kips) ja alabaster (ülimalt peeneteraliste massiividena esinev kips). Maailma suurimad seleniidikristallid on avastatud Mehhokos asuvast Mõõkade koopast ning küündivad pikkuselt koguni kahe meetrini.[4]

Seleniit on vettsisaldav kaltsiumsulfaat, mida on kasutatud ja hinnatud juba tuhandeid aastaid. Vana-Kreekas kaeti seleniidiga templite aknaid, nii et altarid oleksid alati küllatud igikestva kuuvalgusega.[5] Kuna õliga segatuna on purustatud seleniit pärlja sädelusega, on seda kunstiajaloos kasutatud maalide kaunistamisel ning Vana-Egiptuses (ja seejuures teisteski pronksiaja Vahemeremaades) seinamaalingute alusvärvina.[6] Samuti kasutati Vana-Roomas seleniiti klaasi asemel – selle läbipaistvus oli toona valmistatava klaasiga võrdväärne ning seejuures oli seleniit oluliselt kättesaadavam, soodsam ega nõudnud töötlemiseks kuumust jt eritingimusi. Seleniidist aknaklaasid olid Euroopas kasutusel veel 18. sajandilgi ning tänaseni võib neid kohata nt Egiptuse maapiirkondades.[7]

Energeetililselt vahendab seleniit sõnumit sinu kõrgemalt teadvuselt, suunates märkama ja tähelepanu suunama sind ootavatele võimalustele. Seleniit julgustab enda teadvuse füüsilisse kehastusse toomist ning selle peenele vibratsioonile häälestamist.[8] See on teadlikkuse kivi, mis aitab minetada igasuguse stagnatsiooni, avades elu potentsiaali ning toetades energia vaba voolamist Kõrgema ja Maise vahel.[9] Seleniit stabiliseerib ettearvamatuid emotsioone, tuues segadusse selgust ja mõistmist. Seda seostatakse rahu, tasakaalukuse ning sügava sisemise avardumisega.[10]

Leiukohad: Austraalia, Kreeka, Mehhiko, Ameerika Ühendriigid[11]

Keemiline koostis: CaSO4·2H2O[12]

Vaata seleniidist tooteid

 

seleniit   seleniit kristall   seleniit[1]Ma olen Kõrgema Vaimu peegeldus.” N. Ahsian. The Crystal Ally Cards: Evolution Edition. Sedona, AZ USA: Crystalils Institute Press 2016, lk 186.

[2] L. D’Silva. Godsfield Companion: Crystals: The guide to principles, practices and more. Hachette UK 2021, Selenite.

[3] N. Eastaugh, V. Walsh, T. Chaplin, R. Siddall. The Pigment Compendium: A Dictionary of Historical Pigments, Volume 1. Routledge 2004, lk 336.

[4] Geology Science. Gypsum. Kättesaadav: [https://geologyscience.com/minerals/gypsum/].

[5] The History of Gypsum. TheHistory of Gypsum. Construction Dimensions (03/1985). Kättesaadav: 8https://www.awci.org/cd/pdfs/8503_c.pdf].

[6] N. Eastaugh, V. Walsh, T. Chaplin, R. Siddall. The Pigment Compendium: A Dictionary of Historical Pigments, Volume 1, lk 336.

[7] A. Squitieri, D. Eitam. Stone Tools in the Ancient Near East and Egypt: Ground stone tools, rock-cut installations and stone vessels from Prehistory to Late Antiquity. Archaeopress Publishing Ltd 2019, lk 301-303.

[8] N. Ahsian. The Crystal Ally Cards: Evolution Edition, lk 187.

[9] N. Ahsian, R. Simmons. The Book of Stones. Selenite. Berkeley, California: North Atlantic Books 2015.

[10] J. Hall. Kristallide piibel. ERSEN: 2003, lk 259.

[11] N. Ahsian, R. Simmons. The Book of Stones. Selenite.

[12] Selenite. Mindat.org. Kättesaadav: [https://www.mindat.org/min-5527.html].