Kristallipesa

Esileht / SODALIIT

SODALIIT

Sodaliit

I allow my inner voice to guide me on my path.[1]

Sodaliit on üks vähestest kristallidest, mida peetakse selle sillmatorkavalt sinise pealispinna järgi sageli ekslikult lapis lazuliks. Sellel on heledast kuni sügavsiniseni varieeruv põhitoon, mis kombineerub taevalaotust meenutavalt valgete või hallikate osadega. Vahel võib sodaliidil näha ka oranžikas-pruune või rohekaid alatoone, ent vaieldamatult kuulsaim on see just sinisena. Sodaliidi nimetus viitab selle suurele naatriumisisaldusele (sodium  on inglise keeles naatrium) ning see avastati esmakordselt 1806. aastal Gröönimaal. Oluliseks dekoratiivkiviks sai see aga alles 1891. aastal, mil Ontarios, Kanadas, avastati ülikõrge kvaliteediga rikkalikud sodaliidivarud. Sodaliiti nimetatakse vahel ka “printsessi sinise” sodaliidiks. Hüüdnime pälvis see põhjusel, et pärast Wales’i printsess Patricia visiiti Ontariosse otsustas viimane – olles nähtust vaimustunud – dekoreerida sodaliidiga terve oma Londoni residentsi.[2]

Sodaliit on üks päevakivi tüüpe, täpsemalt üks tektosilikaatide rühma mineraale, mis meenutavad küll päevakivisid, kuid millel on erinev struktuur ning olulilselt väiksem ränidioksiidi sisaldus.[3] Sellised mineraalid esinevad üksnes vähelevinud ning ebatavalistes alaküllastunud tardkivimites, millel on kõrge naatriumisisaldus ning madal ränisisaldus (st mis ei sisalda kvartsi).[4] Sodaliit on tegelikult ühe terve mineraaligrupi nimetus, mille kõige levinum mineraal on sodaliit (samasse gruppi kuuluvad veel vähemtuntud haüiin, lasuriit ja noseaan).[5]

Energeetiliselt annab sodaliit märku uue eluetapi algusest – on aeg heita pilk möödunule, hinnata kuhu senised valikud on viinud ning otsustada, kuhu edasi liikuda. See võib kujutada enda mugavustsoonist väljumist ning pealtnäha tundmatus suunas kulgemist, ent iga tee algab esimese sammuga. Sodaliit julgustab vaatlema praegust hetke ning tunnustama end selle eest, kuhu oled jõudnud ja mida oled loonud. Ja ka juhul, kui kõik ei näi täiuslik, on oluline seda möönda – kuidas muidu teed sa otsustusi, mis viivad sind uues suunas edasi? Igal antud hetkel on meil võimalus end taasluua inimesena, kes me olla soovime.[6] Sodaliit toetab ratsionaalset mõtlemist, objektiivsust ning tõejanu, rahustades meelt ning julgustades vastu võtma mistahes uut informatsiooni. See innustab vabastama vanu mõttemustreid, luues ruumi uute teadmiste prakikas rakendamisele.[7] Samuti soodustab sodaliit produktiivsust, efektiivsust ning enesedistsipliini, avades sisemise geeniuse potentsiaali. See koondab energia käesolevale hetkedele, lubades lahti lasta segavad mineviku- ja tulevikumõtted ning pühenduda sellele, mis on parasjagu prioriteetne.[8]

Keemiline koostis: Na4Al3(SiO4)3Cl[9]

Leiukohad: Birma, India, Kanada, Ameerika Ühendriigid, Gröönimaa, Brasiilia, Boliivia, Venemaa[10]

Vaata sodaliidist tooteid

 

Sodaliit   Sodaliit   Sodaliit kristall[1]Ma luban enda sisemisel häälel juhatuda mind oma rajal.” N. Ahsian. The Crystal Ally Cards: Evolution Edition. Sedona, AZ USA: Crystalils Institute Press 2016, lk 182.

[2] K. Hurrell, M. L. Johnson. Gemstones: A Complete Color Reference for Precious and Semiprecious Stones of the World. Book Sales 2016, lk 49.

[3] K. Hurrell, M. L. Johnson. Gemstones: A Complete Color Reference for Precious and Semiprecious Stones of the World, lk 49.

[4] C. Klein, A. Philpotts. Earth Materials. Cambridge University Press 2016, lk 172.

[5] D. Taylor. The sodalite group of minerals. Contributions to Mineralogy and Petrology volume 16 (1967), lk172–188. Kättesaadav: [https://link.springer.com/article/10.1007/BF00372796]. 

[6] N. Ahsian. The Crystal Ally Cards: Evolution Edition, lk 183.

[7] J. Hall. Kristallide piibel. ERSEN: 2003, lk 272.

[8] N. Ahsian, R. Simmons. The Book of Stones. Sodalite. Berkeley, California: North Atlantic Books 2015.

[9] Sodalite Value, Price, and Jewelry Information. International Gem Society LLC. Kättesaadav: [https://www.gemsociety.org/article/sodalite-jewelry-and-gemstone-information/].

[10] R. Duda, L. Rejl. Väike vääriskiviraamat. Praha: FINIDR 1996. Tõlge eesti keelde Sinisukk 1998, lk 135.